YouTube HizmetleriSosyal Medya

YouTube’tan Nasıl Para Kazanılır?

Özellikle son 10 yılda, alışık olduğumuz para kazanma yolları dışında birçok farklı iş ile para kazanma fırsatları ortaya çıkmıştır. Yaygın bir video paylaşım sitesi olan YouTube, paylaşılan videolardan kanal sahiplerine izleme başına ve reklam gösterim başına ödeme yapmaktadır. Birçok farklı yaştan ve meslek grubundan insanın sadece kanal kurarak ve YouTube kanallarına video yükleyerek para kazanabilmektedir. Böylece YouTube tüm dünyada senelerdir hızlı bir şekilde yayılmaya ve büyümeye devam etmektedir. Hal böyle olunca da sık sorulan soruların başında youtube’tan nasıl para kazanılır geliyor.

YouTube Nedir?

YouTube, Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim isimleri tarafından eğlence ve bilgilendirme amacıyla kurulmuştur. YouTube kısa süre içerisinde tüm dünyanın ilgisini çekmeye ve herkes tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaya, aynı zamanda bir para kazanma kapısı olmaya başlamıştır. YouTube web sitesi veya uygulaması ile herhangi bir bilgi hakkında edinmek istediğiniz bir videoya ulaşabilir, müzik dinleyebilir veya çoğu filmi ücretsiz bir şekilde izleyebilirsiniz. Düşünebileceğiniz her konuda sonsuz çeşitlilikte içeriğin yer aldığı YouTube, sektörde yıllar boyunca stabil bir çizgi izledikten sonra içerik üreterek platformda yayınlayan kişiler için bir meslek yarattı; YouTuber.

Dünyanın her bir köşesinden gelen farklı içerik üreticileri, yaptıkları ve yapmaktan zevk aldıkları eğlenceli içerikleri platforma yükleyerek, bunu bir para kazanma yoluna çevirmeye ve kendilerine bir gelir kaynağı oluşturmaya başladılar. Her meslek şartlarında olduğu gibi, youtube’tan nasıl para kazanılır sorusu sizin için önemliyse hemen para kazanma özelliğini açmak için bazı şartlar yerine getirilmelisiniz.

Youtube'tan nasıl para kazanılır şartlar nelerdir?

YouTube Para Kazanma Özelliğini Aktifleştirmek İçin Şartlar

 • Açtığınız YouTube kanalının son bir sene içerisinde en az 4000 saatlik izlenmeye sahip olması gerekiyor.
 • En az 1000 aboneye sahip olmalısınız.
 • YouTube’un para kazanma politikalarının hepsine uymuş olmanız gerekiyor.
 • YouTube’unuza bağlı bir AdSense hesabınız olmalı.

Bu dört şartı sağladığınızdan emin olduktan sonra, youtube’tan nasıl para kazanılır diye soruyor para kazanma amacı güdüyorsanız, üreticilerinin YouTube’dan gelir elde etmesini sağlayan YouTube İş Ortağı Programı’na başvurarak kabul sürecinizi başlatabilirsiniz. Başvurunuzu göndermeyi tamamlandıktan ve YouTube İş Ortağı Programı’na ulaştığı zaman, başvurunuz incelenecek ve hesabınızı açtığınız andan itibaren başvuruyu yolladığınız ana dek ürettiğiniz içerikler incelenecektir. Eğer kanalınız hem para kazanma politikasına hem de topluluk kurallarına uyuyorsa, hiçbir sorun yaşamadan ilerleyen vakitlerde para kazanmaya başlayabileceksiniz.

YouTube Kanal İncelemesi, Dikkat Edilecek Unsurlar

Kanalınız İncelenirken Dikkat Edilecek Hususlar

 • Kanalınızın ana teması en önemli hususlardan biri olacaktır.
 • En çok izlenen videonuz ve içeriğine çokça dikkat edilecektir.
 • Yüklediğiniz yeni videolar ve video yükleme aralığınız göze çarpacaktır.
 • Kanalınızdaki izlenme süresinin çoğunu kapsayan videolarınız incelenecektir.
 • Videolarınız meta verileri, başlıklar küçük resimler ve açıklamalar, önemle dikkate alınacaktır.

İnceleme ekibi, kanalınızın tümünü ve içeriklerinizi oluşturan temayı kontrol edip, Youtube için verilen şartlara uyduğunu da denetledikten sonra sonra para kazanma özelliğinizin açılması için onay verecektir.

YouTube İş Ortağı Programı’na kabul edilmek, çıkacağınız yolun en önemli adımlarından biri olacaktır. YouTube İş Ortağı Programı kapsamında üreticiler güvenli bir şekilde para kazanmaya başlayabilir, aynı zamanda istedikleri zaman e-posta üzerinden destek alabilir ve içeriklerinin korunmasını sağlayacak bazı araçlara destek yoluyla ulaşabilirler. YouTube İş Ortağı Programı’nın en önemli şartlarından biri, topluluk kuralları ve hizmet şartlarına eksiksiz bir şekilde uymak ve bahsettiğimiz AdSense program politikalarını da içeren para kazanma politikasını harfiyen takip etmektir. Bu politikalar, kanalınızın tamamı için geçerli olacaktır. İş ortağı programına daha kolay ve güvenli yoldan katılmak için YouTube Hizmetleri adresine göz atın.

YouTube son zamanlarda youtube’tan nasıl para kazanılır sorusu herkes tarafından sorulmaya başladı, hal böyle olunca rekabet arttı. Ancak, spam yapan kullanıcıları, nefret içeriği kullanan içerik üreticilerin ve bu kötü niyetli üreticilerin kaliteli işler yapan kanallardan yararlanmasını önlemek için uzun süreli ban uygulamasını getirdi. Bu sayede kaliteli içerik üreticileri ve iş sahipleri, azalan video rekabeti ile kolay ve kanallarında zahmetsiz bir şekilde para kazanmaya başladılar. Bunun nedeni ise YouTube izleyici kitlesinin doğru videoyu bulmasının kolaylaşmış olmasıdır. YouTube, içerik üreticilerinin refahını gözetmek durumundadır.

YouTube'tan para kazanmanın en hızlı yolu ve nasıl para kazanılır cevabı

YouTube Üzerinden Para Kazanmanın En Kolay Yolları

 • Kendinize özgün içerikler bulmalı ve bu içeriklerle ürettiğiniz videoları sık sık platforma yüklemelisiniz. Sürekli değişen YouTube trendleri bu konuda sizi zorlayabilir ancak özgün bir içerik her zaman topluluğun içerisinde dikkat çekmenizi sağlar. Özellikle son zamanlarda birbirlerini taklit eden birçok trend ve kanal olduğundan, kaliteli YouTube izleyicilerinin özellikle özgün içerikler aradığını söyleyebiliriz.
 • İzleyici kitlenizi olabildiğince büyütmeye çalışın, takipçilerinizin yorumlarını dikkate alarak sonraki adımınızda onları memnun edecek içerikler çıkarmaya dikkat edin. YouTube izleyicisi, kanalınızın içeriğine göre size geri dönüşler veya yorumlar gönderecektir. Bunlara dikkat etmenin yanında onlara cevap vermeli ve fikirlerini değerlendirdiğinizi göstermelisiniz. Aynı zamanda aldığınız dönüşlere göre videolarınızı şekillendirmek, potansiyel video izleyicilerini kanalınıza kolay bir şekilde bağlayacaktır.
 • Kullanıcılarınızın en çok aktif olduğu saatler arasında canlı yayınlar açarak dikkatlerini çekmelisiniz. Açacağınız canlı yayınlar, takipçilerinize sık sık aktif olduğunuzu gösterecek ve kanalınıza abone olmayan izleyicileri kanal içeriklerine çekmeniz kolaylaşacaktır.
 • Takipçileriniz ile etkileşim halinde olmalısınız, abonelerin yorumlarına geri dönüş vererek sorularını sık sık cevaplamalısınız.
 • Profesyonel ekipmanlarla çalışmak en önemli kısımlardan biridir. Kanalınızın içeriklerini oluştururken kullanacağınız kamera, mikrofon, ışıklandırma ve editleme programlarınız profesyonel sürüm ve kategoride olmalıdır.
 • Trendleri sık sık takip ederek kendi kanalınıza özgün şekilde trendlere uyum sağlamalısınız. Her gün değişen trendler olduğu için eper uyum sağlamazsanız kanalınızın düşüşe geçmesi kaçınılmazdır. Kendinize özgü oluşturduğunuz içeriklerle trendlere uyacak şekilde içerikler oluşturduğunuz takdirde, trend listesine girmeniz ve birçok yeni izleyici kazanmanız kolay olacaktır.
 • Uzun süreli YouTube kanalınıza ara vermeyin, sık sık video yüklemeye çalışın. Sık sık yüklenen videolar kanalınıza ne kadar önem verdiğinizi ve kanalınız için her gün çalıştığınızı gösterir. Aynı zamanda algoritma sık yüklenen videolarınızla öne çıkarılan videolarda görünmenizi sağlayacaktır. Öne çıkarılan videolarda içeriklerinizin çıkması, kanalınıza birçok abone kazandırabilir
 • Kendinize ve kanalınıza özgü olacak bir isim, logo ve profil fotoğrafı oluşturmalısınız. Böylece YouTube kanalınız fazlasıyla dikkat çekecektir.
 • Telif hakları, dikkat etmeniz gereken en önemli kısımlardan biridir. Yanlış bir kullanım tüm para kazanımızı yok edebilir ve hatta kanalınızı geri alma imkanı olmadan kapatabilir. Kanalınızın kapatılması durumuyla karşı karşıya kalırsanız, aktif olarak geri almanız çok zor olacaktır. Telif davaları en uzun süren davalardan biri olduğundan bu sürede YouTube para kazanmanızı önleyecektir. Aylarca uğraştığınız kanalınızın para kazanmasını kaybetmemek için telife özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde açacağınız yeni kanal ile sıfırdan aynı şekilde uğraşmanız gerekecektir.
 • Sponsorlar ve alacağınız reklamlar, en kolay gelir kapılarından biri olacaktır ancak dolandırıcılara dikkat etmeli, deneme süreçleri yapmalısınız. Reklam ve sponsorlukların kanalınızın içeriği ile ilgili olmasına dikkat etmelisiniz.
4.2/5 - (13 Oy)

sosyalperi

Sosyal Peri, sosyal medya pazarlama ajansıdır. Sosyal medya platformları hakkında güncel bilgiler ve gelişmiş sosyal medya hizmetlerimiz ile sosyal medya hesaplarınızın performansını yükseltiyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu