Ünlüler, Fenomenler ve Influencerlara Reklam VerinSosyal Medya

Influencer Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Influencer Marketing, toplum tarafından takip edilen etkilileyicilerin oluşturduğu etkileyici pazarlaması olarak tanımlanmaktadır. E-ticaret tüketicilerinin alışveriş alışkanlıkları bu dönemlerde neredeyse takip edilemeyecek şekilde değiştiğinden, şirketlerin viral şekilde büyümek için tercih ettiği Influencer Marketing özellikle son birkaç yılın en parlak dönemini yaşamaktadır. Influencer marketing sayesinde, ürünlerinize uyumlu fenomenlerle reklam çalışması yapabilir, daha hızlı satışlar yaparak aylık gelirinizi arttırabilirsiniz.

Influencer, yüksek takipçi kitlesine sahip olduğu sosyal medya platformlarındaki hesapları ile satın aldıkları, kullandıkları ürün ya da servis hakkındaki deneyimlerini, yaşadıklarını ve görüşlerini takipçilerine hikaye paylaşım yoluyla tanıtan, belirli bir kitleyi etkileyen ve yönlendiren şansına kişiye denir. Influencer, en kısa tanımıyla Youtube, Facebook, Twitter, Instagram, TikTok gibi sosyal medya platfromlarında normalden yüksek takipçi sayılarına sahip etkileyici ve yönlendirici kişilere deniyor.

Influencer Marketing Neye Yarar?

Influencer Marketing çalışmaları iş ortaklığı yapılan firmanın kazancını arttırırken, işletme bilinirliğine de yadsınamayacak derece bir katkı sağlar. Bu pazarlama yöntemi, işletme olarak hedeflediğiniz kitleye ulaşmanızı kolaylaştırır. Bu sayede, marka tanınırlığı ve bilinirliği güvenli bir şekilde artar. Buna ek olarak, sosyal medya hesaplarınız ve websiteniz yüksek etkileşim alır.

Influencer Marketing çalışmaları ile daha önce ulaşılamayan ya da etkileşim sağlayamadığınız büyük hedef kitlelerine ulaşabilir ve markanız hakkındaki fikirlerini olumlu olarak etkileyebilirsiniz. Influencer Marketing için diyebileceğimiz bir diğer isim, modern pazarlamadır. Sosyal Peri olarak etkin pazarlamanın gücüne inanıyoruz. Sizlerin de bu pazarda yerinizi alabilmeniz için en iyi isimlerle işbirliği yaptık ve ünlülere, fenomenlere, influencerlara reklam ver projesini yarattık.

Influencer marketing etki alanı neleri kapsar?

Influencer Marketing’in Etki Alanı

Son zamanlarda değişen dünyada, sosyal medyanın da hızla günlük hayatımıza girmesi kaçınılmaz olmuştur. Alışveriş alışkanlıklarımızdaki yenilikler de sosyal medya fenomenlerinin, bu işten para kazanmak isteyenlerin sayısının da hızla artmasını sağladı. Sosyal medya, tüketicilerin karar verme aşamasına doğrudan fazlasıyla etkileyici bir hale geldi.

Sosyal medyada yayınlanmış ve önceden yapılmış reklamlarla birlikte tüketiciler hep başa dönen ilginç bir döngünün içine girerken, diğer yandan bahsettiğimiz blog sahipleri veya sosyal medyada belirli bir takipçi sayısına ulaşmayı başarmış influencer dediğimiz kişiler de ürün tanıtımları ile tüketicilerin karar verme aşamalarına fazlasıyla etki ediyor. Buna da en doğru terimle, Influencer Marketing deniliyor.

Influencer Marketing dünyamızda uzun süredir farklı mecralar üzerinde, farklı yöntem ve şekillerde yapılıyor. Örnek verecek olursa geride bıraktığımız birkaç yılda Twitter üzerinden sıkça yürütülen çeşitli çalışmalar şimdilerde yerini Instagram ve TikTok platformlarına bıraktı denilebilir. Instagram’da reklam verme ve sponsorlu reklam yapmak ya da fenomenler aracılığıyla iş birliği reklamı vermek bir son zamanlarda fazlasıyla revaçtadır. TikTok’ta ise canlı yayınlar ve paylaşımlar üzerinden ürün tanıtımları viral bir şekilde yapılmaktadır.

Influencerlarla çalışmak neden önemlidir?

Influencer Marketing Neden Önemli?

1940 yılında yapılan bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan çift aşamalı iletişim akış kuramına göre; sosyal kitleler tamamen incelendiğinde bireylerin tüketme ya da oy kullanma gibi davranışlarında medya isimlerinin ve önderlerinin çok büyük yönlendirici etkileri ortaya çıkarılmıştır. Fikir önderleri, örnek verecek olursak, şırınga etkisi gösterir ve büyük kitlelere herhangi bir fikri kolayca benimsetebilir.

Sosyal ve dijital dünyanın önderleri durumundaki influencer’lar, tam olarak fikir liderleri gibi hedeflenen kitlenin hareketlerini değiştirme ve düşüncelerini yeniden düzenleme gücüne sahiptir. Influencer marketing stratejisinde, takipçi kitlesi çok sevdiği isim tarafından yönlendirilir, hedef kitlenin istenileni tüketme davranışı olanağını yükseltir. Influncer marketing, gücünü 3 farklı kaynaktan alır:

  • Sosyal erişim, Influencerlar sosyal medya uygulamaları ve mecraları ile milyonlarca kişiye ulaşabilirler.
  • Orjinal içerik, Influencerlar orjinal, etkileyici, sıradışı ve pazarlama odaklı büyük içerikler üretirler.
  • Tüketici güveni, Influencerlar onları dinleyen kitleleri ile sarsılmaz ve güçlü ilişkiler kurar. Bu yüzden takipçileri de influencerların fikirlerine kolayca güvenir.

Influencer Marketing nerelerde yapılır?

Influencer Marketing Yapılması Gereken Yerler

Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan Influencer Marketing’in etkileşim alanlarından en önemlilerinden biri Youtube platformudur. Çekilen ve yüklenen video ile alıcının ulaşmak istediği ürünün özellikleri anlatılır ve detayları görsel olarak izleyicilere sunulur.

Uzun videolara fazla gerek duyulmayan durumlarda daha basit görsele dayalı reklamlar yapılabilir. Twitter, Instagram, TikTok ve çeşitli bloglar gibi sosyal medya platfromlarında da bu reklamlar yapılabilir. Influencer Marketing, daha çok hedef aldığınız kitlenizin çoğunluk olduğu platformlarda yapılırsa asıl amacına ulaşabilir. Asıl kitleniz neredeyse, alınacak etkileşim orada diğer platformlara oranla çok daha yüksek olabilir.

Influencer Marketing nasıl yapılır? Etkileri nelerdir?

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Trendleri değiştirebilen, ürünlere karşı tüketicilerin bakış açısını ve düşüncelerini düzenleyen influencerlar, neredeyse bir aktivist rolünü üstlenirler. Bahsettiğimiz pazarlamanın başarılı olması için bazı adımları vardır ve bu adımları takip etmek başarı için çok büyük önem taşır.

  • Erişim; marka kendisini tüketicileri için temsil edecek en doğru influencerı sosyal medya mecraları aracılığıyla seçer. Seçilecek influencer reklam verilecek ürün veya hizmetin kategorisi ile ilgili kişi olmalıdır. Asıl hedef kitle markayı tanımadığı için kolayca güvenemez, bu yüzden de alışık olunan reklam ve pazarlama yöntemleri pek işe yaramaz. Influencerların ise kendi takipçilerinin gözünde itibarı ve güvenilirliği vardır. Markalar hedef tüketici grubuna influencerlar ile erişebilir, ürün ve servislerine dair arzu edilen satın alma hareketlerini gerçekleştirmelerini sağlayabilirler.
  • Eylem; markalar, influencerlar sayesinde ikincil pazarlama fırsatı oluşturabilirler. Influencer normal hayat senaryolarına uygun problem çözümlerinde markanın ürün veya servislerini deneyimledikten sonra son derece dürüst bir bakış açısıyla tanıtırken, takipçilerinden gelen yorumlarını da görmek ister. Hazırlanan tartışma ortamı ile hedef tüketici kitlesinin ilgisi çekilir; ardından tüketiciler markanın ürün değerine dair süzgeçten geçmemiş düşüncelerini dile getirirler.
  • Dönüşüm; Influencerlar takipçilerini bir markanın ürünlerini satın alan müşterilere çevirebilirler. Influencerların yaptıkları iş birlikleri ve reklamlar yüketiciden tüketiciye pazarlama etkisi oluşturur. Kısaca, bir kullanıcı tarafından üretilmiş içerik düşüncesini takipçilere hissettirir. Hemen kullanılmak üzere oluşturulan, kişi ya da belli bir gruba özel indirimler ile müşterilerin ürüne dair istek ve heyecanları her zaman canlı tutulur. Böylelikle etkilenen hedef kitle aktif müşterilere dönüşerek, geleneksel yöntemlere kıyasla %37 oranında daha etkili bir pazarlama kampanyasının yürütülmesine olanak sağlarlar.
  • Etkileşim; Yüksek önem taşıyan bu aşamada güçlü müşteri ilişkileri inşa etmek en önemli kısımdır. Influencerlar müşterileri ürün ve markanın devamlı müşterisine dönüştürmelidir. Markaya bağlı devamlı bir sadakatin gerçekleşmesi, tüketicinin influencera olan güvenine ve ne kadar sadık bir takipçi olduğuna bağlıdır. Bunun için markaların asıl hedef kitlesinin tüketici davranışlarını ön görmesi veya belirlenmesi gerekir. Aynı zamanda yaptığı araştırma ve örneklemler sonucunda bir reklam kişiliği oluşturmalıdır. Ardından tamamen kurgusal bir karakter olan bu kişiliği en iyi temsil edecek, influencerın bulunması gerekir. Influencer, markanın arzu ettiği reklam kişiliğini doğal ve tutkulu bir şekilde temsil edebilmeli ve tüketicilerin gözünde ışıldayan bir yıldıza dönüşerek, markanın hedef kitleye yansıyan asıl yüzü olmalıdır.
4.6/5 - (10 Oy)

sosyalperi

Sosyal Peri, sosyal medya pazarlama ajansıdır. Sosyal medya platformları hakkında güncel bilgiler ve gelişmiş sosyal medya hizmetlerimiz ile sosyal medya hesaplarınızın performansını yükseltiyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu